Monday

 Miss Danika (Performing Arts Building & Studio)Miss Laura (Performing Arts Building & Studio)Miss Victoria (Music Room)
16:00 - 16:45Senior Student Ballet (ISTD Grade 4+ Standard) (16:00-17:00)Junior Musical Theatre (Yr R – 5)
16:45 – 17:45Junior Performance (invite only) (16:45-17:45) R03Pointe (17:00-17:45)Private vocal lessons
17:45 - 18:30Senior Jazz (Yr 9+) (17:45-18:45) Grade 3 Ballet (17:45-18:30)Private vocal lessons
18:30 - 19:15Inter Musical Theatre (Yr 6+)
19:15 - 20:00Private vocal lessons (available)

Tuesday

 Miss Sarah (R03)Miss Chenny (Performing Arts Building)Gary Munday (Hall)
16:30 - 17:15Primary Ballet
17:15 - 18:00Grade 5 Modern Grade 6 Modern 17:30 - 18:15
18:00 - 18:45Grade 5 TapIntermediate Ballet 18:15 - 19:15
18:45 - 19:30Grade 4 TapIntermediate Modern 19:15 - 20:15Samba Drumming 18:00 - 19:30
Adult Ballet 20:15 - 21:00

 

Wednesday

 Miss Sarah (Hall) Miss Catherine (R03)Miss Laura (Performing Arts Building)
16:30 - 17:15Grade 2 ModernSenior Drama (yr 7+)
17:15 – 18:00Intermediate TapBoys ClassGrade 1 Ballet (17:30-18:15)
18:00 - 18:45Grade 6 TapJunior Drama (Yr 3-6)Grade 4 Ballet (18:15-19:00)
18:45 - 19:30Adult TapGrade 5 Ballet (19:00-20:00)
20:00 - 21:00Adult Ballet (20:00-21:00)

 

Thursday

 Miss Danika (Performing Arts Building)Miss Emilie (R03)
16:30 - 17:30Fitness, Stretch and Technique (all ages from year 6+) (R03)Private Lesson (Performing Arts Building)
17:30 - 18:30Senior Contemporary (yr 10+)Inter Contemporary (yr 7-9) 17:30 - 18:15
18:30 - 19:30Senior Commercial (yr 10+)Inter Hip Hop (yr 7-9) 18:15 - 19:00

 

Friday

 Miss Catherine(Gym)Miss Emilie (Performing Arts Building)
15:30 - 16:00Pre School Acro
16:00 - 16:45 Level 1 Acro
16:45 - 17:30Level 3 Acro
17:30 - 18:15Level 2 AcroJunior Contemporary (yr 3 - 6)
18:15 - 19:00Level 4 AcroJunior Hip Hop (yr 3 - 6)
19:00 - 19:30Private lesson

 

Saturday

 Miss Sarah (Performing Arts Building)Miss Emilie (Gym)Miss Laura (Hall)
9.00 - 9.45Tinies (Pre School)Primary TapGrade 3 Modern
9.45 - 10.30Primary Ballet (Year 1+)Grade 3 TapTinies (Pre School)
10.30 - 11.15Pre Primary Ballet (Year R)Grade 1 TapJunior Jazz (Yr 4 - 8)
11.15 - 12.00Grade 2 BalletAdult DanceGrade 1 Ballet
12.00 - 12.45Pre PointeGrade 2 TapGrade 1 Modern
12.45 - 13.30Grade 4 ModernMini Hip Hop (Yr R - 3)
Classes are held at Swanmore Community College:

New Road
Swanmore
Hampshire (UK)
SO32 2RB

For more information please contact:

Sarah Munday
07801 932 952
[email protected]